Naisten Liigassa parhaat maalinsa yhtäjaksoisesti puhtaana pitäneet

Naisten Liigassa on 22 maalivahtia pitänyt maalinsa puhtaana vähintään 270 minuuttia peräkkäin. Paras näistä on HJK:ssa 556 peräkkäistä minuuttia torjunnoissaan onnistunut Petra Häkkinen.

Toinen 500 minuutin rajan ylittänyt on FC Hongan Tinja-Riikka Korpela. Listalla kolmantena olevan PK-35 Vantaan Rachael Ayegban putki ylitti myös talvitauon.

Listassa on maalivahdin kohdalla mainittu se seura ja vuosi, jolloin minuuttimäärä on saavutettu.

 

Naisten Liiga 2007-2017

Maalivahtien peräkkäiset nollapeliminuutit

Taulukossa tummennetut pelaajat pelasivat kaudella 2017.

SijaNimiLiigaseuraVuosiMinuutit
1.Häkkinen PetraHJK2010556
2.Korpela Tinja-RiikkaFC Honka2007532
3.Ayegba RachaelPK-35 Vantaa2010-2011490
4.Sulku ElsaPallokissat2016464
5.Lofton-Malachi MalloriÅland United2012443
6.Rönnbäck MariaÅland United2009442
7.Meriluoto MinnaHJK2017412
8.Niemi InkeriTPS2015410
9.Myllyoja PaulaKMF2009401
10.Karström EmelieÅland United2010394
11.Ahlström EllenÅland United2013386
12.Matikainen NooraPuiU2008366
13.Mikkonen MarjukkaPallokissat2012361
14.Varis VeraHJK2012360
15.Säätelä LindaKokkola F102012346
16.Kankaanpää KatjaTPS2010316
17.Kallio MinnaHJK2007311
18.Helppikangas Ida-SofiaMerilappi United2014296
19.Haikka TinjaIlves2007278
20.Visala JenniIlves2010271
21.Suutari InaFC Honka2012270
21.Oikarinen VelmaPK-35 Vantaa2016270