Naisten Liigan maalivahtien minuutit maalia kohden

Kun Naisten Liigassa lasketaan vastustajan maalia kohden tarvitsema minuuttimäärä, on tilastossa ylivoimainen ykkönen Åland Unitedin hopeakaudella 2012 maalin suun tukkinut Mallori Lofton-Malachi, jonka taakse pystyttiin toimittamaan pallo vain noin 245 minuutin välein. Hän joutui 23 ottelussa antautumaan vain 8 kertaa.

Listan muut kärkisijat menevät Rachael Ayegballe, Tinja-Riikka Korpelalle, Noora Ahoselle ja Velma Oikariselle. Edellä mainitut ovat ainoat keskimäärin yli 100 minuuttia maalinsa puhtaana pitäneet.

 

Naisten Liigasta löytyy viisi maalivahtia, jotka eivät ole päästäneet maaliakaan taakseen. Näistä paras on kenttäpelaajana maalivahdiksi joutunut/päässyt Kokkola F10:n Veera Vääräkoski, joka pelasi täydet 90 minuuttia päästämättä maaliakaan. Muut nollapeliin pystyneet ovat pelattuine minuutteineen: Iina Rautiainen, Pallokissat (29 min), Heini Niskanen, HJK (27 min), Enna-Sofia Halonen, HJK (17 min) ja Silja Kinni, Pallokissat (2 min).

 

Naisten Liigassa on tähän mennessä tehty 4873 maalia. Nämä jakautuvat vuosittain seuraavasti

vuositehdyt maalitjoukkuemääräottelumäärämaalit / ottelu
2007321101102,92
2008480121323,64
2009513121323,88
2010423121323,20
2011523101353,87
2012425101353,15
2013416101173,56
2014483101174,13
2015475101174,06
2016412101173,52
2017402101173,46

 

Taulukossa listattuna kaikki yli 500 minuuttia pelanneet ja vähintään 40 minuuttia maalinsa puhtaana pitäneet maalivahdit.

 

Naisten Liiga 2007-2017

Maalivahtien minuutit päästettyä maalia kohti (vähintään 500min pelanneet)

Taulukossa tummennetut pelaajat pelasivat kaudella 2017.

sijanimiliigaseuratpelatut minuutitpäästetyt maalitmin/maali
1.Lofton-Malachi MalloriÅland United19598244,9
2.Ayegba RachaelKMF, KPV, PK-35 Vantaa777764121,5
3.Korpela Tinja-RiikkaFC Honka534348111,3
4.Ahonen NooraFC Sport6306105,0
5.Oikarinen VelmaPK-35 Vantaa270026103,8
6.Mäkelä HenriikkaPK-35 Vantaa20702198,6
7.Rönnbäck MariaÅland United47245290,8
8.Lahdelma MinjaFC Honka12601584,0
9.Häkkinen PetraTiPS, HJK62127780,7
10.Alonzo Victoria YPallokissat632879,0
11.Johnston LaurenFC Kontu, PuiU, PK-35 Vantaa, Pallokissat22202976,6
12.Pyykkö Minna (nyk.Korkka)Åland United, TiPS21522974,2
13.Suutari InaHJK, NiceFutis, Ilves, FC Honka39605670,7
14.Myllyoja PaulaIlves, KMF, FC United, Ilves, PK-35 Vantaa, FC Honka1667123870,0
15.Rosenström LottaHJK630970,0
16.Kainulainen JuuliJyPK8101267,5
17.Varis VeraFC Honka, HJK, FC Honka, HJK1091716267,4
18.Laihanen AnnikaIlves11701865,0
19.Tähtinen PauliinaPallokissat, JyPK, PK-35 Vantaa44517162,7
20.Meriluoto MinnaFC United, HJK702011262,7
20.Yli-Säntti Kreeta-LiisaFC Honka, Ilves35105662,7
22.Niemi InkeriTPS53988861,3
23.Karström EmelieÅland United27594561,3
24.Matikainen NooraPuiU, Ilves, FC Honka, HJK, Åland United1220920260,4
25.Ahlström EllenÅland United, GBK58179760,0
26.Haikka TinjaIlves, FC Honka, NiceFutis33875759,4
27.Inget SaraIlves16202955,9
28.Kallio MinnaHJK, Ilves, HJK, NiceFutis40667355,7
29.Alake FunshoKPV37347152,6
30.Välimaa SiiriNiceFutis951818252,3
31.Sulku ElsaPallokissat34486850,7
32.Gripenberg Ann-SofieÅland United7001450,0
33.Foxell HeidiFC Sport, HJK44839348,2
34.Ramsay KhymÅland United17793748,1
35.Visala JenniIlves22384846,6
36.Kinnunen HannaKMF37598146,4
37.Hakala AliinaNiceFutis22505045,0
37.Zhang YanruONS17103845,0
39.Mikkonen MarjukkaKMF, Pallokissat, Åland United1020522745,0
40.Levosalo JohannaFC Kontu, PuiU28366444,3
41.Peltomaa SaritaTiPS, ONS10222442,6
42.Helppikangas Ida-SofiaMerilappi United, TiPS, HJK26716342,4
43.Kaaresvirta MarjaanaSC Raisio, TPS17344142,3
44.Huhtamo MinnaHJK10802641,5
45.Halinen ErikaTiPS24746140,6
46.Säätelä LindaFC United, Kokkola F10, Merilappi United812420240,2
47.Rahkola LiisaKokkola F10, ONS668616740,0